Відеоколоноскопія: показання, підготовка та проведення дослідження

Відеоколоноскопія: показання, підготовка та проведення дослідження
12:40, 08 Фев.

Колоноскопія (фіброколоноскопія, ФКС) - сучасний інструментальний метод дослідження слизової оболонки кишечника, що дає змогу з великою ймовірністю виявити наявність цілої низки захворювань. Це найточніший метод обстеження, який не має аналогів за можливостями діагностики та лікування. Для проведення дослідження використовується спеціальний оптичний прилад - колоноскоп. Його конструктивні частини - це зонд, елементи підсвічування, трубки подачі повітря, окуляр для передавання відеоданих, щипці для біопсії (взяття зразків) і видалення чужорідних тіл, петлі для поліектомії (видалення поліпів). Усі сучасні прилади обладнані відеокамерами для отримання знімків і передавання зображення на екран монітора, встановленого в маніпуляційному кабінеті або операційній.

Зробити колоноскопію в Дніпрі можна в клініці «JMC», деталі за посиланням: https://jmc.org.ua/ru/kolonoskopiya.

Для чого проводити колоноскопію?

Колоноскопія дає змогу виявляти цілу низку захворювань на ранніх стадіях для виключення розвитку серйозних ускладнень.

Дослідження дає змогу максимально точно і своєчасно діагностувати практично всі найнебезпечніші патології товстої кишки:

  • запалення (коліти, хвороба Крона);
  • виразки та ерозії;
  • поліпи і пухлини;
  • кишкові кровотечі тощо.

Під час проведення ендоскопічного дослідження фахівці можуть провести забір зразків тканини на біопсію.

Колоноскопія дає унікальну можливість виконувати лікування цілої низки патологій без проведення порожнинних операцій.

Показання до колоноскопії

Крім уже діагностованих випадків раку кишечника та інших серйозних патологій, показаннями для обов'язкового проведення колоноскопії є:

  • підозра на захворювання кишечника (кров і слиз у калі, повторювані регулярно закрепи або проноси, здуття живота і болі в кишечнику);
  • виявлення в калі прихованої крові;
  • підвищення специфічних онкомаркерів в аналізах крові;
  • анемія (низький гемоглобін);
  • відчуття стороннього тіла в прямій кишці;
  • субфебрилітет (підвищення температури протягом тривалого періоду) неясної етіології;
  • схуднення;
  • необхідність контролю за перебігом лікування;
  • діагностування в товстій кишці пухлин, поліпів та інших новоутворень у родичів;
  • вік старший за 45 років (з метою профілактики раку кишечника).

Як проходить обстеження

  • Тривалість обстеження: 20-30 хвилин;
  • Підготовка висновку - 10-20 хвилин;
  • Результати проведення процедури: знімки та докладний висновок лікаря-діагноста з описом стану товстого кишечника.

Дослідження проводять у колінно-ліктьовому положенні або лежачи на боці. Попередньо оброблений гелем зонд обережно вводять у пряму кишку пацієнта і повільно просувають уперед.

У процесі лікарі уважно стежать за реакцією пацієнта, вибираючи темп введення зонда, допомагаючи його проходженню пальпацією живота тощо. У результаті введення тонкого зонда проходить із мінімальним дискомфортом. Що стосується можливих хворобливих відчуттів, вони безпосередньо залежать від стану кишечника.

Під час дослідження фахівець оглядає слизову оболонку, оцінює її тонус і здатність до скорочення, виключає або підтверджує наявність пухлини, бере зразки тканин для біопсії (дослідження), видаляє поліпи (до 1 мм), невеликі доброякісні новоутворення тощо, витягує чужорідне тіло, зупиняє кровотечу.

Підготовка до колоноскопії

На якість проведення колоноскопії істотно впливає ступінь підготовленості кишечника до огляду. Запорука високої точності та інформативності проведеної колоноскопії - точне дотримання пацієнтом правил підготовки до дослідження. Важливо дотримуватися спеціальної дієти, а напередодні процедури ретельно очистити кишечник. Детальну інструкцію з підготовки до обстеження можна знайти на сайті клініки.

Рекомендовані обстеження перед ендоскопією

  • Консультація фахівця з випискою направлення. Відповідно до чинного наказу Міністерства охорони здоров'я ендоскопічні дослідження проводяться за направленням лікаря. Якщо при зверненні в клініку у вас немає направлення, ви можете записатися на консультацію до лікаря для його оформлення.
  • Загальний аналіз крові. Наявність у пацієнта низки захворювань (коагулопатія, тромбоцитопенія або портальна гіпертензія) вимагають особливої уваги під час проведення діагностики. Результати аналізу крові обов'язково будуть враховані лікарем під час проведення ендоскопії.
  • Аналіз на інфекційну групу. Аналізи на ВІЛ, гепатит і сифіліс є стандартними під час проведення малоінвазивних маніпуляцій (зокрема ендоскопії), перед проведенням хірургічних операцій і розміщенням у стаціонарі.

Перераховані обстеження мають рекомендаційний характер і спрямовані на виявлення протипоказань і забезпечення максимальної безпеки під час проведення ендоскопічних обстежень.

Результати колоноскопії

В «JMC» ви дізнаєтеся докладні результати колоноскопії протягом 10-20 хвилин після процедури, отримаєте на руки медичний висновок. До нього вноситься протокол дослідження з докладним описом усіх виявлених змін, їхніх особливостей і локалізації. Якщо в процесі лікар проводить будь-які маніпуляції, вони також зазначаються в документі. За необхідності до текстового висновку додається відеозапис зображення з ендоскопа в цифровому вигляді.

Рубрика: Статьи. Читать весь текст на misto.kharkiv.ua.